Logged In

SITE LANGUAGE

CURRENCY

LOGIN/REGISTER ACCOUNT  CART LOGOUT

SHARK Instruments is a company that has turned a 20-year-old dream into reality. It was established in 2018 with the goal of producing the world's most advanced electric guitars and positioning itself as a distinguished brand in the market. The partnership consists of guitarist Cem Köksal, Bayram Tekçe, and Bahtiyar Balcı. Cem Köksal defines himself as an entrepreneur passionate about science, art, and industry, striving to lead a life respectful to humans and nature.

As a result of a 5-year R&D effort, the company has consolidated its innovations in electric guitars under 6 main headings, applied for patents, and obtained patent protections. The R&D process has been completed, and 20 prototypes have been produced, achieving all targets.

Our company has started the construction of the 1st phase factory in Antalya with a 2 million USD investment. We will begin delivering orders in the fall of 2023. The planning of our 2nd phase factory, which has a 10,000 square meter closed area, is also being carried out in parallel.


Shark Instruments 20 yıllık bir hayalin gerçeğe dönüştüğü bir şirkettir. 2018 yılnda dünyanın en gelişmiş elektrik gitarlarını üretmek ve seçkin bir marka olarak bu pazarda yer almak için kurulmuştur. Ortaklı, kendini, insana ve doğaya saygılı bir hayat sürmeye çalışan, bilim, sanat ve sanayi tutkunu bir girişimci olarak tanımlayan, gitarist Cem Köksal, Bayram Tekçe ve Bahtiyar Balcı’dır.

5 yıllık Ar-Ge çalışması sonucunda elektrik gitarda yaptığı yenilikleri 6 ana başlık halinde toplayıp patent müracaatlarını yapmış ve patent korumalarını almıştır. Ar-Ge süreci tamamlanmış ve tüm hedeflerin gerçekleştirildiği 20 prototip ortaya çıkarılmıştır. 

Şirketimiz 2 Milyon USD yatırım ile 1. faz fabrika kurulumuna Antalya’da başlamıştır. 2023 Sonbahar itibariyle sipariş teslimine başlayacaktır. 10.000 metrekare kapalı alana sahip 2. faz fabrikamızın planlaması da paralel olarak yürütülmektedir.